czwartek, 28 lutego 2013

Wm. Paul Young "Rozdroża"

Tytuł: Rozdroża

Autor: Wm. Paul Young

Wydawnictwo: Nowa Proza

Liczba stron: 316

Rok wydania: 2012

ISBN: 978-83-7534-066-2

Cena: 35 zł

"Ja tam w Boga nie wierzę, ale niech mnie Bóg broni, jeżeli Bóg istnieje!" Norman

Dzisiaj mamy takie czasy, że człowiek w tym ogólnym pędzie nie ma nawet czasu po dupie się podrapać, a co dopiero szukać sensu życia i własnej ścieżki mentalnej. Sumienia gubimy, siebie gubimy i nawet gdzieś w tym wszystkim Boga też potrafimy zatracić. Niefart mają ci, których cechuje jeszcze jakaś wrażliwość i chęć poznania istoty naszego istnienia, bo kto się raz zatrzyma, ten piorunem zostaje zadeptany przez wszystkich pozostałych i wchłonięty w czarne odmęty zbiorowego zapomnienia. Dzisiaj jedynie ekscentryczni milionerzy mogą sobie pozwolić na to, żeby wybudować sobie własną twierdzę i zamykać się w niej w celu medytacji i poszukiwania siebie. Cała reszta, ten tłum za naszym oknem, musi niestety brać udział w powszechnym wyścigu po lepsze jutro. A ja Was zapytam, co dla Was oznacza to "lepsze"? Czy chodzi Wam o kasę i dobra materialne? Czy może o rodzinę? A może o dobre układy z Panem Bogiem? Co dla Was jest warte tej codziennej potyczki o "lepsze"?

Anthony Spencer jest palantem jakich mało. Facet dorobił się fortuny na jakichś spekulacjach inwestycyjnych i marketingowych. Ten egoistyczny anty-bohater zbudował sobie mur (dosłownie i w przenośni), którego nikt i nic nie jest w stanie pokonać... a przynajmniej do czasu. Kiedy mężczyzna zapada w śpiączkę i trafia na OIOM, jego świadomość wyrusza w podróż wgłąb siebie. Anthony zostaje zmuszony do wędrówki przez własne serce, które dawno temu pękło i nigdy nie zostało uleczone. Czytelnik razem z nim wyrusza w podróż po najbardziej pięknych, tajemniczych, bolesnych i zepsutych zakamarkach ludzkiego umysłu. Spotykamy razem z naszym anty-bohaterem tajemniczych ludzi, którzy uświadamiają nie tylko jemu ale i nam, gdzie popełniamy zazwyczaj błędy i w których momentach życia dzieją się najważniejsze dla nas i naszych bliskich sprawy. Znajdujemy się na kolejnych rozdrożach, które zmuszają nas do wyboru ścieżki, jaką za chwilę podążymy - czy nasze wybory okażą się na końcu słuszne? Czy dobrze i godnie przejdziemy przez ten świat? I w końcu: czy Będziemy jeszcze mieli szansę, żeby naprawić to, co kiedyś zniszczyliśmy?

"Rozdroża" to klasyczna książka-droga, która ma nam pomóc w odnalezieniu sensu życia i naprostowaniu naszych priorytetów. Ostatnio z tego typu literaturą miałam styczność, kiedy zaczytywałam się prozą Paula Coelho, ale wiem że czasami dobrze jest sięgnąć po taki poradnik-przewodnik. Wiele rzeczy wydaje się nam oczywistymi i znanymi na poziomie intuicji, ale w gruncie rzeczy często zapominamy o podstawowych zasadach zachowania swojego człowieczeństwa i dobra w naszym życiu. Paul Young jest ponoć znanym i docenionym pisarzem, ale ja spotkałam się z jego pracą po raz pierwszy - autor zrobił na mnie przy tym takie wrażenie, że z całą pewnością mogę stwierdzić, że to było spotkanie pierwsze z wielu. Jego styl jest klarowny i nienachalny, nie ma się wrażenia, że ktoś chce nas "zbawić" na siłę i udowodnić nam, jak mylne jest nasze przekonanie o czystości naszego sumienia. Ponad to mimo że książka jest mocno filozoficzna, to nie gubimy się w zbyt górnolotnych i skomplikowanych terminach, które budziłyby w nas poczucie własnego niedouczenia i laicyzmu. Dodatkowo całą opowieść mocno wciąga, bo nie da się jej upchnąć w znane już schematy i motywy, po które sięga (na przykład) pan Coelho. Osobiście nie byłam w stanie wymyślić, co się będzie działo z Anthonym za kilka kolejnych stron - historia była dla mnie odświeżająca, ale i logicznie zbudowana. Polecam serdecznie!

4 komentarze:

 1. Ta książka niesamowicie rozpala moją wyobraźnię. Muszę, ją przeczytać, muszę, muszę, muszę (inaczej się uduszę :))!

  OdpowiedzUsuń
 2. czasem warto się w tym pędzie zatrzymać i odnalezc sens zycia;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo intrygująca książka. Miło ją wspominam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytam same superlatywy o tym pisarzu, trzeba będzie sięgnąć:)

  OdpowiedzUsuń