niedziela, 26 maja 2013

Pamela Druckerman "Dlaczego zdradzamy? Światowy atlas niewierności"

Tytuł: Dlaczego zdradzamy? Światowy atlas niewierności

Autor: Pamela Druckerman

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Liczba stron: 336

Rok wydania: 2013

ISBN: 978-83-08-05080-4

Cena: 34,90 zł

"Oj tam, oj tam! wszak się nie wymydli!" Norman i zasady moralne

Czym tak właściwie jest zdrada? Ciężko to określić, czy też to raczej oczywiste? Dla jednych zdradą jest już samo fantazjowanie o innym/innej, dla innych do zdrady zaliczyć można pocałunek, dla jeszcze innych prawdziwą zdradą jest dopiero seks. Każdy ma własne podejście do tego tematu, każdy inaczej go podejmuje. Są ludzie, dla których zdrada to koniec świata, ale są też tacy, którzy mają do niej dość ambiwalentny stosunek i nie traktują jej dość poważnie. Kto ma rację? Czy zdrada nosi dzisiaj tak straszliwe piętno jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu? Możemy jedynie gdybać jak byśmy się sami zachowali w takiej sytuacji - jako zdradzający lub zdradzony, ale obyśmy nigdy nie musieli się borykać z tego typu problemami.

Zdrada to nadal w wielu krajach i kulturach temat tabu. Są religie, które nie tylko srogo karzą za tego typu występki, ale i zakazują rozmowy o nich, aby nie dawać powodów do rozmyślań i pokus. Jednak zdradzamy wszyscy i wszędzie, niezależnie od tego jakie ryzyko to z sobą niesie. Powstaje pytanie o to, co tak nas, ludzi, pcha do tego, żeby nawiązywać romanse lub jednorazowe przygody? Dlaczego nie potrafimy wytrwać w monogamicznym związku do końca życia? Czyżbyśmy się czegoś bali? A może po prostu czasami chcemy sobie udowodnić, że wciąż jesteśmy na tyle atrakcyjni, żeby się podobać nie tylko swojemu partnerowi, ale i komuś zupełnie nowemu, komuś kto popatrzy na nas świeżym okiem? Zdrada to z całą pewnością nie tyle akt wynikający ze zwierzęcego popędu, ale poważny problem natury psychologicznej. Trudno więc tworzyć definicję zdrady, ponieważ ilu zdradzających i zdradzanych na świecie, tyle sposobów rozgryzienia tematu niewierności.

Lubię książki z półki "psychologia dla tłumu", ponieważ traktują one zazwyczaj o rzeczach, które interesują przeciętnego zjadacza chleba, ale robią to w taki sposób, że nie tracą na swojej atrakcyjności (ileż to razy sięgałam po książkę, która poza interesującym tytułem, nie miała w sobie już nic innego, co powstrzymałoby mnie przed zaśnięciem?). "Dlaczego zdradzamy?..." to pozycja jak najbardziej godna uwagi. Autorka pisze o niewierności w taki sposób, że nie odczuwa się w jej dziele potępienia czy też nawet obrzydzenia do jej bohaterów. Pozycja zmusza jednak do zastanowienia się, co tak na prawdę pcha nas do cudzego łóżka i dlaczego zdradzamy coraz częściej? Co powoduje, że mamy coraz większy apetyt na przygody seksualne i ten dziwaczny dreszczyk emocji, kiedy jak gdyby nigdy nic, wracamy do małżeńskiej alkowy? Po lekturze odniosłam wrażenie, że wraz z ogólnym rozwojem człowieka, rozwinęła się w nas również nasza moralność - a raczej jej granice. Nie jesteśmy już tak bardzo restrykcyjni, jeżeli chodzi o to "co wypada, a co nie". Książka jest dodatkowo opatrzona kilkoma tabelkami i wyliczeniami, dzięki którym nabiera ona rysu naukowego, a teorie autorki otrzymują podporę z suchych faktów i danych. Nie ma tego jednak zbyt wiele, więc spokojnie! to nie lektura akademicka tylko porządna robota merytoryczna ;) Reasumując: książkę polecam zdecydowanie, bo zmusza do poważnych przemyśleń i analizy własnych potrzeb i zachowań!

2 komentarze:

  1. z tą pozycją to ja się chyba zapoznam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdrada często fascynuje, gdyż jest w niej i tajemnica, i obawa przed zdemaskowaniem, i kontakt z "zakazanym owocem". Jednak coś powoduje, że dana osoba właśnie w takie sytuacje się wplątuje. Za każdym razem odpowiedź może być inna, stąd zapewne tyle emocji związanych z tematem zdrady i ciągle tyle niewiadomych.
    Polecam artykuł http://www.psychologiczny.com.pl/dlaczego-zdradzamy-rodzaje-objawy-zdrady
    Gabinet Psychologiczny Drugi Brzeg

    OdpowiedzUsuń