poniedziałek, 14 października 2013

Jennifer L. Scott "Lekcje Madame Chic"

Tytuł: Lekcje Madame Chic

Autor: Jennifer L. Scott

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Rok wydania: 2013

ISBN: 978-83-08-05162-7

Cena: 32,90 zł

"Jestem piękny! Jestem szczęśliwy! Jestem chic!" Norman i jego ego

Co jest znakiem naszych czasów? Powszechny egocentryzm, słit focie na fejsbuczku, internet w ogóle, szybkie tempo i Bóg wie co jeszcze. Pojęcie posiadania klasy stało się pustym frazesem, którego dzisiejszy świat nie rozumie i - co gorsza! - nie szanuje. Nasza moralność upadła, a tym samym wszystkie wartości, którymi się kiedyś kierowaliśmy, straciły na znaczeniu. Tymczasem coś w duszy tęskni, ckni się i marzy o tym, żeby to wszystko jeszcze odwrócić, żeby wskrzesić styl i smak z dawnych lat, żeby nadać wartości każdej chwili naszej codzienności. Jennifer L. Scott daje nam szansę na to, aby spełnić te pragnienia, poprzez opowiedzenie swojej historii z pobytu we Francji w czasach studenckich.

"Lekcje Madame Chic" omawia ów ulotny francuski styl, z jakim autorka zetknęła się mieszkając i ucząc się we Francji. W efekcie otrzymujemy poradnik, w którym jest wszystko, od robienia porządków po dietę. Są tu wskazówki, którym nie będzie łatwo sprostać, jak na przykład ograniczenie garderoby do dziesięciu ubrań. Albo jedzenie tylko w porze posiłków. Cały trick polega na tym, żeby się nie ograniczać i żeby czerpać radość z tego, co mamy. "Bycie smakoszem to niezła zabawa, która może się stać dobroczynnym hobby." - można powiedzieć, że w tych słowach nie ma nic odkrywczego, ale jednak porażają one czytelnika swoją prostotą i oczywistością, podobnie zresztą jak wszystkie zasady zawarte w książce. Oprócz porad odnośnie życia, autorka kreuje przed nami obraz Francji, o jakiej marzymy podczas słuchania piosenek Edith Piaf, oglądania "Amelii" lub gotowania według wskazówek Julii Child. Francja oczami autorki to niezwykłe i magiczne miejsce,które kusi nas nieodpartym urokiem.

"Lekcje Madame Chic" to poradnik niezwykły i wartościowy. Stosowanie się do jego zasad nie jest prostym zadaniem, ale jeżeli uda nam się wprowadzić w nasze życie chociaż jedną z nich, to poczujemy jak nasza pierś nadyma się z dumy i samozadowolenia. Bycie chic jest fantastycznym uczuciem, którym emanujemy i zarażamy wszystkich wokół. Etykietka prawdziwej damy nada nam rysu szlachetności, a nie zadufania i pustego nadęcia! Warto się postarać i zmienić swoje życie, ponieważ dzięki temu jego smak stanie się dla nas czymś więcej, niż odklepywaniem tych samych czynności bez końca. Polecam tą pozycję wszystkim, bez wyjątków. Jej język jest równie przyjemny, co treści które są za jego pomocą przekazywane. Autorka pisze o swoim życiu i doświadczeniach bez cienia przechwałek czy wywyższania się - pokazuje nam, że jest takim samym człowiekiem, o takich samych słabościach i przyzwyczajeniach co my. Historia, którą opowiada nam autorka, daje nam poczucie jakbyśmy zaglądali komuś do mieszkania przez dziurkę od klucza, obserwując po cichu jego przyzwyczajenia i życie. Dla polskich czytelników jest to ogromny atut, ponieważ możemy bezkarnie "podpatrzeć, jak to się robi we Francji" ;)

1 komentarz: