czwartek, 26 listopada 2015

Terry Pratchett : seria "Świat Dysku" w prenumeracie i w kioskach

Tytuł: Świat Dysku

Autor: Terry Pratchett

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2015

"Mistrzu! nie jestem godzien, aby nosić za tobą Twój kapelusz! " Norman

To pierwszy raz, kiedy podejmuję się zrecenzowania całej serii. Nie mogłam się jednak oprzeć, ponieważ chodzi tutaj o mojego mistrza, o króla fantastyki, o boga dobrego humoru. Terry Pratchett to niekwestionowany mistrz gatunku, którego nikt nigdy nie przerośnie. Jego książki towarzyszą mi od blisko piętnastu lat, a wciąż nie mam ich dość, zawsze chętnie do nich wracam, marzę o ich skolekcjonowaniu. Ten niezwykły pisarz był tak płodny, że to przekracza ludzkie pojęcie. Napisał coś koło sześćdziesięciu książek - sama nie wiem ile ich było, może więcej, ale na pewno nie mniej. Jego wyobraźnia była tak niesamowita, że powinni go moim zdaniem dopisać do listy cudów świata.

Od sierpnia tego roku w sprzedaży znajduje się seria "Świat Dysku" autorstwa Pratchetta. To cykl 42 powieści, które stanowią główny trzon twórczości pisarza. Książki pojawiają się co dwa tygodnie w czwartki. Oprawa jest twarda, grafiki nawiązują do okładek standardowych wydań autora w wydawnictwie Prószyński i S-ka. Format książek umożliwia ich wygodne noszenie wszędzie, gdzie się da, również w damskiej torebce. Wydanie jest staranne, w treści nie ma błędów i literówek. Cena za jeden tom to 16,99 zł, a na końcu każdego tomu znajdziemy rozpiskę, kiedy dokładnie pojawi się w sprzedaży kolejny tom, dzięki czemu nie przegapimy go. Po skompletowaniu wszystkich książek na półeczce ułoży nam się zgrabny napis z nazwiska autora, przyozdobiony wyobrażeniem Dysku niesionego przez cztery słonie, stojące na skorupie wielkiego żółwia A'tuina.

Jaka jest moja ocena serii? Co prawda dopiero się rozkręca, ale opinię już śmiało można wydać. Ogólnie seria jest bardzo atrakcyjna, dla fanów pisarza to prawdziwa gratka. Cena jednego tomu również jest przystępna, ponieważ standardowo za Pratchetta w księgarni zapłacimy około 30 zł. Na allegro można znaleźć używane książki w niższej cenie, ale należy do tego doliczyć koszt przesyłki, więc wychodzi na to, że cena 16,99 zł jest wyjątkowo niska (pamiętajmy o twardej oprawie! A jeżeli ktoś postanowi wykupić prenumeratę, to koszt spada do 12,99 zł). Nie ma jednak samych plusów. Minusem, i to ogromnym, jest według mnie podzielenie niektórych książek na dwa tomy, co jest niedopuszczalne. W ten sposób nie tylko dochodzi do podzielenia jednolitej historii wbrew intencji autora na dwie książki, ale i koszt skompletowania jednej pozycji w tym przypadku to blisko 34 złote. Drugi minus to fakt, że w serii nie ukażą się wszystkie książki Terrego, a te które zostały zaplanowane, nie są uporządkowane tematycznie. Znawcy Terrego Pratchetta wiedzą, że jego opowieści dzielą się na trzy główne nurty: o czarownicach, o straży i o Niewidocznym Uniwersytecie. Seria plącze wątki, przez co można się troszkę pogubić. Mimo to polecam! Ja z całą pewnością będę kupować kolejne tomy, z wyłączeniem jednak tych, które sama już kiedyś kupiłam w tradycyjnej miękkiej okładce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz