środa, 30 stycznia 2013

David Eagleman "Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie"

Tytuł: Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie

Autor: David Eagleman

Wydawnictwo: Carta Blanca

Liczba stron: 328

Rok wydania: 2012

ISBN: 978-83-7705-187-0

Cena: 34,90 zł

"Mózgu! dlaczego mi to robisz?!" Norman, kiedy nieopatrznie powie to, co naprawdę myśli

Oj tak tak, z pewnością to znacie z autopsji. Pewnie nie raz i nie dwa zrobiliście lub powiedzieliście coś, co tak naprawdę nie powinno nigdy wyjść na światło dzienne. Pewnie wiele razy żałowaliście swoich działań i decyzji. Pewnie nie raz daliście się oszukać jakimś omamom wzrokowym lub słuchowym. Pytanie tylko, kto za to wszystko odpowiada? Komu należałoby za to gębę obić?! Najwidoczniej musielibyśmy własnymi czerepami walić w ścianę, a to chyba nie wyszłoby nam na dobre, prawda?

Nasz umysł jest jak potężna korporacja, w której nasza samoświadomość pełni funkcję pomniejszego kolesia od rozwożenia poczty po biurkach. Za bardzo nie wiemy jakim cudem to całe cholerstwo działa i gdzie tak naprawdę siedzi szef tego wszystkiego. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile wysiłku kosztuje nas nawet "głupie" czytanie, któremu w tej chwili się oddajecie. Mózg jest jak magik, który robi niewyjaśnione "hokus-pokus" i już coś się dzieje. Masz jakiś pomysł na wierszyk, piosenkę lub sposób spędzenia wolnego czasu? To nie Ty! to Twój mózg! Przejęzyczyłeś się przed ołtarzem i wypowiedziałeś imię swojej eks? śmiało możesz to zwalić na swój mózg! Nie możesz się powstrzymać i sięgasz po kolejnego cukierka, mimo ze spodnie już trzeszczą na dupie? To znowu ten mózg i jego chora logika! On nami rządzi, a nie my nim. On ma swój kodeks postępowania, do którego nie mamy nawet dostępu. Mózg to tak złożony mechanizm, że nawet nie wiedzielibyśmy co z nim zrobić, gdybyśmy mieli nad nim całkowitą kontrolę.

Rzadko sięgam po książki o tematyce stricte naukowej, bo nie lubię siedzieć nad słownikiem wyrazów obcych i sklejać sens całego zdania z jego pomocą. Rzadko też takie książki okazują się pasjonującą lekturą. A tutaj proszę, jakie miłe zaskoczenie i powiew świeżości! "Mózg incognito" to świetna lektura dla każdego, nie tylko psychologa-amatora. Jestem laikiem w temacie a mimo to nie potrafiłam się powstrzymać przed czytaniem do późnych godzin nadrannych. Książka jest skonstruowana tak, że nawet nie musimy patrzeć w kierunku półki ze słownikami i encyklopediami. Każdy rozdział można sobie nawet czytać oddzielnie, niezależnie w stosunku do całości. Sporo się nauczyłam i "odkryłam" masę fascynujących faktów o własnym umyśle. Czy wiedzieliście, że istnieje schorzenie nazywane "obcą ręką"? Nieeee? A chcecie wiedzieć o co chodzi??...TO DO KSIĘGARNI MARSZ! A później, po lekturze już tylko cieszyć się cudowną wymówką, że "To nie ja! To mój mózg to zrobił!"

Za zdradzenie mi wszystkich tajemnic tego drania - Mózgu, serdecznie dziękuję wydawnictwu Carta Blanca!

4 komentarze: